Pravidlá solária

 1. Dobu opaľovania voľte podľa toho, či s opaľovaním začínate, alebo iba udržujete bronzový odtieň, či ste viac alebo menej citliví na UV-žiarenie a ako rýchlo chcete zhnednúť (rýchlejšie zhnednutie znamená aj rychlejšiu stratu bronzu).    
 2. Solárium je najúčinnejšie a najbezpečnejšie, keď sa cítite fit. Ak sa necítite dobre, opaľovanie radšej odložte.    
 3. Pri ovládaní klimatizácie či ventilátoru si uvedomte, že čím vám je teplejšie, tým efektivnejšie sa opálite. To však neznamená, že by ste mali vypínať ventilátor alebo klimatizáciu! Mohlo by totiž dôjsť k prílišnému prehriatiu organizmu a v strese sa tiež neopálite    
 4. Spojte opaľovanie v soláriu s relaxáciou a prehriatím tela. Nebojte sa na chvíľu si zdriemnuť.    
 5. V soláriu sa oplatí stríedať polohy (občas sa zavrtieť). Tam, kde je menej prekrvené tkanivo, vzniknú biele miesta (obvykle na krížoch a pod lopatkami, na ktorých pri ležaní spočíva váha tela).    
 6. Najintenzívnejšie žiari opaľovacia trubica vo svojom strede,takže najväčší opaľovací efekt bude zreteľný na bruchu a stehnách.    
 7. Od obsluhy požadujte, nech pred vami utrie lôžko dezinfekčným roztokom. Aj okuliare by ste mali mať vlastné, alebo dobre očistené od potu a vydezinfikované.    
 8. Upozornite obsluhu, že pri vystupovaní z lôžka kladú všeci spotené nohy na rovnaké miesto. Oplatí se položiť na toto miesto umývateľnú podložku a pravidelne ju čistiť dezinfekčným roztokom.    
 9. Sprchovanie pred i po opaľovaní znižuje jeho efekt. Na vodu reaguje pokožka obvykle tým, že začne vylučovať maz, ktorý filtruje žiarenie a uzavrú sa póry.    
 10. Neopaľujte sa po celý rok, nechajte pokožku 1-2 mesiace od žiarenia odpočinúť.    
 11. K urýchleniu opaľovacieho efektu se oplatí použiť solárnu kozmetiku (obsahuje vitamín E a beta-karotén) a proti vysúšaniu pokožky (vysušená pokožka rýchlejšie starne). Pozor, táto kozmetika neobsahuje UV-filtre!    
 12. Doporučujeme sa opaľovať pred tréningom a cvičením. Vtedy opaľovanie poslúži aj ako príprava na záťaž.